top of page

VÝVOJ VNÍMÁNÍ A PLÁNOVÁNÍ ČASU U DĚTÍ

  • Obrázek autora: Michaela Köszegi
    Michaela Köszegi
  • 10. 3. 2021
  • Minut čtení: 4

V kurzu přežití ve škole se s dětmi věnujeme intenzivně času a plánování. Zjišťujeme, jaký je dětský odhad toho, kolik který úkol zabere minut/hodin. Jak moc dlouhý dětem tento úsek připadá v souvislosti s tím, že je daný úkol příliš obtížný nebo s tím, jak moc se jim do něj nechce. Objevujeme i kouzla denního a týdenního plánování, jak si účelně a smysluplně rozložit povinnosti, aby vše plynulo a souladilo bez tlaku, stresu a s parádním prostorem pro odpočinek, váleníčko a to, co mne faaakt baví.


A tak nás začala napadat spousta otázek týkajících se vývoje vnímání a plánování času u dětí. Načetlli

jsme všechny možné dostupné odborné články ze světa a posíláme stručnější a stravitelnější výcuc pro

vaši inspiraci.


ČAS ZASADIT PSA

Tak to mne docela překvapilo. I když vlastně jde o poznatek, který kdesi v pozadí známe všichni.

Vnímání času je prokazatelné již u několika měsíčního miminka. Dokonce jsme našli články, které

prokazují vnímání času u psů!!! Ano, začínám být nevrlý, protože už bych měl dostat najíst, mělo by se jít ven apod.


Rutiny se zaběhnou a vnitřní hodiny tikají. Je to první krok ve vývoji vnímání času, kdy se orientuji podle externího běhu událostí – v minulosti to byly cykly dne a noci, slunce a měsíce, sklizně a sázení...to vše nám pomáhá uchopit tok bytí v opakujícím se časoprostoru.


DUDLÍK A ČASOMÍRA

Co zvládnou miminka, ale již nedokážou psi, je rozlišit různě dlouhé časové úseky. Dělají se

experimenty, kdy je miminkům pouštěn zvuk různé délky a v různých intervalech. Zde se využívá princip habituace. Když se něco opakuje často, zvykneme si a přestaneme na to reagovat (u miminek se využívá rytmus sání dudlíčku). Prostě to začne být nuda. To také známe všichni:-) Jakmile se opakující věc změní (např. délka zvuku), tak na to reagujeme pozorností, vzrušením, zájmem. A co miminka? Ta začnou rychlejí sát dudlík.


Na základě těchto pokusů vědci došli k závěru, že už ve 3 měsících jsou miminka schopná rozlišit kratší a delší zvuk. Tedy jeho kratší a delší trvání – čas.


No super – ale jak se to váže k tomu, že náš Jiřík není schopen odejít včas do školy, protože si ještě

potřebuje malovat a posbírat hračky a pak v ranní panice zapomene doma svačinu? A to ještě když čas dokáže vnímat už mimino a dokonce pes?!


PROTOŽE ČAS JE ABSTRAKTNÍ

Vnímání času je totiž něco velmi odlišného, od jeho zpracování v myšlení a použití v životě. K

porozumění nám opět pomůže pohled do minulosti. Pro mne bylo fascinující zjištění, že hodina – jako

neměnný úsek o 60 minutách – funguje pro lidstvo až od 14. století a až v 18. století začali lidé pracovat s přesnými mechanickými hodinami. Do té doby byl čas tekutý – písek, olej, voda, slunce...netikal.


Něco podobného najdeme i ve vývoji pojímání času u dětí. Tok času je pro děti velmi abstraktní –

nejvýraznější je onen známý zážitek tady a teď, do kterého se paradoxně snažíme různými meditačními technikami vrátit jako dospělí.


Postupně začnou děti rozlišovat úseky času, stejně jako naši předci, právě na základě událostí a my na to intuitivně jako rodiče krásně reagujeme větami tipu: „Bude to trvat jako jedna krtečkova pohádka“ nebo „Ještě se 2x vyspinkáš...“


Ale to je od schopnosti vědět kolik je hodin a jak mám seřadit činnosti za sebou ještě hodně daleko. Jsou děti, které mají zájem o hodiny a dokáží je „přečíst“ – některé již ve 4 letech. To je ale ještě velmi vzdálené od abstraktiního pojetí, kolik trvá hodina a co mám kdy udělat.


Většina dětí se začne souvisle prvně orientovat na hodinách v 1. a 2. třídě. To je také období, kdy rodiče začnou nejvíce „ztrácet nervy“ při odchodu do školy a zároveň období, kdy se naše rodičovská očekávání na samostatnost dětí skokově zvýší.


KDY JE TEDY DÍTĚ SCHOPNÉ SI NAPLÁNOVAT ÚKOLY A UDĚLAT JE VČAS?

A to je další pro mne velmi překvapivé zjištění. Zdá se, že jako dopělí přeskakujeme rychle jednu velmi důležitou fázi vývoje. U čtyř letého dítěte si ještě povídáme o tom, že si dá svačinku, pak se vyspinká a pak půjdeme za babičkou – čas je řízen událostmi. Osmiletému dítěti, ale již říkáme, „Přijdu v pět a ať máš do té doby všechno hotový!!!“


Ve vývoji myšlení od konkréního k abstraktnímu je to obrovský skok. Jako bychom skočili od povídání si o planetách a měsíci ke kvantové fyzice.


K pochopení času jako abstraktní jednotky (protože jak dlouhá je v reálném hmatatelném světe hodina? To také znáte, některé jsou výrazně delší než jiné:-) a ke schopnosti rozplánovat si činnosti v logicky navazujícíh krocích je třeba i dozrání ostatních kognitivních funkcí v přední části mozku – a to se dějě plně až v pozdní pubertě!!


HMM...ZAJÍMAVÉ, ALE JAK TO JAKO RODIČ MOHU POUŽÍT?

Myslím, že by nám jako rodičům mohlo pomoci, když si uvědomíme nevíme:


- že vnímání času a schopnost plánování je dovednost hodně komplexní, která se vyvíjí svým tempem

vlastně až do puberty.


- že to, že dítě „umí hodiny“ zdaleka neznamená, že by mělo být schopné se podle nich zorganizovat.


- že by dětem mohlo pomoci pracovat s časem na základě souslednosti událostí (né hodin) nejen ve

školce, ale klidně i na celém prvním stupni.


A po takovém nášupu uvědomění, se můžeme nadechnout klidu a trpělivosti v situacích, kdy mé dítě zdánlivě selhává a já jako rodič také. Že nejde o to, že neposlouchá, ale o to, že je ještě na cestě objevováním časoprostoru. Slibuji si, že až se mne příště můj 10 letý syn zeptá v průběhu půl hodiny 3x „Kdy už tam budem?“, tak si uvědomím, že je to možná podobná fáze jako „A proč?“.


Geniální trénink na osahávání si abstraktní podstaty času.

 
 
 

Comentarios


bottom of page